Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
30 września 2009 r. zakończyła się realizacja projektu "Historia integruje pokolenia" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt eksponujący lokalne inicjatywy na rzecz aktywnej integracji społeczności lokalnej skierowany był przede wszystkim do wspólnoty wiejskiej, zamieszkującej okolice Inowłodza i Spały. Przywoływał w popularnej formie historię tej ziemi, z naciskiem na wydarzenia z okresu I i II wojny światowej.
Przygotowując cykl otwartych imprez integracyjno-historycznych, mających przełamać niewiedzę o tworzącej się historii, decydującej często o losach całego narodu. Zwracał się do młodzieży gimnazjalnej i lokalnych liderów. W następstwie również miał przyciągać turystów, dając im ważny pretekst do zatrzymania się na dłużej w obecnej na tym terenie trasie turystycznej.
Z uwagi na dostrzegalny brak współpracy lokalnych liderów, w ramach projektu zorganizowano dla nich wyjazd studyjny do Giżycka, Gierłoży, Mamerek i Białowieży. Założeniem wizyty była integracja, ale przede wszystkim zapoznanie ze sposobem zagospodarowania i promocji obiektów o podobnym charakterze, aby wykorzystać zdobytą wiedzę na rzecz rozwoju i promocji własnego regionu.
Zorganizowany 31 maja br. Piknik militarny, który był okazją do prezentacji ciekawej wystawy dotyczącej niezwykle skutecznego na tym obszarze ruchu oporu w czasie hitlerowskiej okupacji, zaprezentował rekonstrukcję historyczną jednego z takich wydarzeń. W imprezie uczestniczyło ok 400 osób. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja autentycznych niemieckich pojazdów wojskowych z tego okresu.
Należy powiedzieć, iż to właśnie w tych okolicach, w nadpilicznych lasach, w pobliżu Poświętnego i Anielina stacjonował major Henryk Dobrzański "Hubal", ostatni żołnierz Kampanii wrześniowej i pierwszy partyzant ruchu oporu.
25 września br., również w scenerii poniemieckiego schronu kolejowego w Konewce została zorganizowana w konwencji biesiady historycznej dla około 200 uczestników okolicznych szkół, żywa lekcja historii. W programie zaprezentowano:
- pogadankę przedstawiciela Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi na temat działań wojennych we wrześniu 1939 r. oraz opowieści o działaniach polskiego ruchu oporu w okolicach Inowłodza i Spały;
- spotkanie z przedstawicielem 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Glinniku w ramach prezentacji obecnych realiów polskich sił zbrojnych, w tym misje wojskowe w Iraku i Afganistanie;
- seans archiwalnych kronik i filmów wyświetlonych ze starego projektora filmowego na taśmie 16 mm.
Wszystkie te atrakcje połączono ze zwiedzaniem schronu kolejowego w towarzystwie przewodników, prelekcjami dotyczącymi wystaw znajdujących się w schronie oraz przejażdżkami dla młodzieży starymi pojazdami, pamiętającymi epizody z czasów wojny. Nie zabrakło również ogniska i biesiadnych kiełbasek.
Z pewnością tę lekcję historii młodzież uczestnicząca w biesiadzie zapamięta na długo.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi za pomoc w realizacji niniejszego projektu.
Realizator projektu:
Więcej informacji w Biurze Projektu:
97-200 Tomaszów Mazowiecki, ul. Św. Antoniego 55
tel. 044 710-15-52
www.dolinapilicy.pl
www.efs.gov.pl
CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA
Podstrona i jej aktualizacja współfinansowana jest ze środków Uni Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego |