Zaproszenie do wyjazdu studyjnego z ekonomią społeczną
Dodane przez Admin dnia Czerwca 18 2010 12:19:45
Fundacja Fundusz Współpracy w imieniu Partnerów Projektu "Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej" serdecznie zaprasza na pierwszy krajowy wyjazd studyjny, który odbędzie się w terminie 29-30 czerwca 2010 r.

Uczestnikami wyjazdu studyjnego z terenu całego kraju mogą być wyłącznie:
Dwudniowe spotkanie będzie okazją do przedstawienia dobrych praktyk przedsięwzięć ekonomii społecznej z terenu trzech województw. Będziecie mieli Państwo możliwość spotkania z praktykami tworzącymi podmioty ekonomii społecznej oraz przestudiowania problematyki zarówno tworzenia, jak i efektywnego funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej.

Fundacja Fundusz Współpracy zapewnia uczestnikom spotkania: zakwaterowanie (jeden nocleg w dn. 29/30 czerwca 2010 r.), wyżywienie, transport podczas wizyty studyjnej. Organizator nie zwraca kosztów podróży do/z miejsca zbiórki w Warszawie.


Zainteresowanych uczestnictwem prosimy o kontakt z biurem Stowarzyszenia Dolina Pilicy do dnia 22.06.2010 r. tel. (44) 710-15-52.

Treść rozszerzona
Wstępny program wizyty studyjnej

29 czerwca 2010 r. (wtorek)

10.00 Wyjazd z Warszawy

Wizyta w "Pracowni Rzeczy Różnych SYNAPSIS" w Wilczej Górze.

Firma powołana przez "Partnerstwo dla Rain Mana", które jest unikalną inicjatywą społeczną. Instytucje trzech sektorów oraz partnerzy międzynarodowi  łączą swoją wiedzę i doświadczenie tworząc modelowe przedsiębiorstwo społeczne dla osób z autyzmem. Firma, która łączy działalność rynkową z działalnością społeczną. Rachunek ekonomiczny nie jest najważniejszy, równie ważne są korzyści, które czerpią z zatrudnienia w przedsiębiorstwie osoby, do tej pory zupełnie pozbawione możliwości pracy i uczestnictwa w życiu społecznym.

Wizyta w Stowarzyszeniu "Niepełnosprawni dla Środowiska - EKON".
Stowarzyszenie "Niepełnosprawni dla Środowiska - EKON" powstało w 2003 r. w efekcie wspólnej inicjatywy osób niepełnosprawnych i wszystkich tych, których zainteresowania i pasje związane są z ekologią i ochroną środowiska. W swojej działalności Stowarzyszenie wyznaczyło sobie za cel zbudowanie Polskiego Przedsiębiorstwa  Społecznego tworzącego miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej "niechcianej" grupy osób wykluczonych społecznie czyli osób psychicznie chorych.

Nocleg w Przysieku k. Torunia w Caritas Diecezji Toruńskiej
.
Toruński Caritas jako jedna z najprężniejszych organizacji pozarządowych w regionie kujawsko-pomorskim swoim zakresem obejmuje szereg działań z zakresu ekonomii społecznej, pomocy społecznej i wolontariatu.

Zwiedzanie i kolacja w Toruniu.



30 czerwca 2010 r. (środa)
Wizyta w Spółdzielni Socjalnej "Od Nowa" w Chełmnie.
Spółdzielnia powstała z inicjatywy Hanny Góreckiej oraz Romana Jakubowskiego w roku 2006. Roman Jakubowski, z zawodu technik budowlany, z dobrymi pomysłami i wieloletnią praktyką oraz Hanna Górecka znająca doskonale problemy nurtujące bezrobotnych. "Od Nowa" realizuje prace m.in. w zakresie robót budowlano-remontowych, produkcji ozdób ogrodowych i studni drewnianych, prowadzenia szkoleń i wykładów na temat zakładania i funkcjonowania spółdzielni socjalnych, opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. "Od Nowa" to najprawdopodobniej pierwsza spółdzielnia socjalna, która ma swój klub sportowy.

Wizyta w Spółdzielni Socjalnej "EKO-MAT" w Chełmnie.
Spółdzielnia Socjalna "EKO-MAT" powstała z inicjatywy Żanety Jankowskiej i Romana Jakubowskiego, będącego zarazem założycielem i prezesem spółdzielni "Od Nowa" z Chełmna. Swoją działalność członkowie wiążą przede wszystkim z produktami prozdrowotnymi, ekologicznymi i antyalergicznymi, powstającymi na bazie wyrobów z łuski gryczanej.

Wizyta w Przedsiębiorstwie Społecznym - Garncarska Wioska
Garncarska Wioska to nazwa pomysłu na pozarolniczą działalność gospodarcza, opartą na starych, ginących zawodach rzemieślniczych, tradycyjnych technologiach i zwyczajach. To także  nazwa przedsięwzięcia zrealizowanego w ramach projektu "W stronę polskiego modelu gospodarki społecznej - budujemy nowy Lisków" (Program Unii Europejskiej EQUAL). Celem projektu było stworzenie dobrze funkcjonującego i modelowego przedsiębiorstwa społecznego na wsi, złożonego z kilkunastu różnych podmiotów - organizacji i osób prowadzących  działalność gospodarczą tworzących razem KLASTER. To przedsiębiorstwo społeczne prowadzi wspólną markę - produkcję i usługi w zakresie garncarstwa, krawiectwa, produkcji papieru czerpanego, agroturystyki i turystyki zielonej. To nowa specjalizacja dla jednej z mazurskich wsi - Kamionki, gdzie ten projekt został realizowany oraz możliwość włączenia mieszkańców innych wsi z rejonu Nidzicy.

18.00 Planowany powrót do Warszawy.