MARKA Dolina Pilicy

Nawigacja
Strona główna
Kontakt
Galeria zdjęć
Szukaj
Stowarzyszenie
· RODO
· Władze
· Lista członków LGD
· Statut
· Rada
· Regulaminy
· Dokumenty członkowskie
Region objęty LSR
· Gmina Aleksandrów
· Gmina Inowłódz
· Gmina Czerniewice
· Gmina Drzewica
· Gmina Lubochnia
· Gmina Mniszków
· Gmina Opoczno
· Gmina Poświętne
· Gmina Rzeczyca
· Miasto i Gmina Przedbórz
· Gmina Sławno
· Miasto i Gmina Sulejów
· Gmina Tomaszów Maz.
· Gmina Wielgomłyny
· Miasto i Gmina Wolbórz

Projekty partnerskie


Projekty współpracy

Nasze projekty




Przetłumacz stronę

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Posiedzenie Rady Stowarzyszenia Dolina Pilicy


Uprzejmie informujemy członków Rady Stowarzyszenia Dolina Pilicy o posiedzeniu w sprawie wyboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania "Małe Projekty" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, które odbędzie się w dn. 19.07.2011 r. (wtorek) o godz. 11.00 w Domu Ludowym w Bukowcu nad Pilicą (Bukowiec n. Pilicą 34 - gm. Mniszków).


Wyjazd studyjny do Małopolski

W dniach 30.06. - 01.07.br. przedstawiciele Stowarzyszenia Dolina Pilicy uczestniczyli w wyjeździe studyjnym Łódzkiej Sieci LGD zorganizowanym przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich Województwa Łódzkiego, którego celem była wymiana doświadczeń z Małopolską Siecią LGD.
Uczestnicy wizyty studyjnej mieli okazję wziąć udział w konferencji pt. "Kapitał ludzki i społeczny a jakość życia na obszarach wiejskich Małopolski" przeprowadzonej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona  Kołłątaja w Krakowie, spotkaniach z LGD Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa i LGD Gościniec 4 Żywiołów, ukierunkowanych na wymianę doświadczeń w zakresie tworzenia sieci, prezentację realizowanych projektów, rozmowę o przyszłej współpracy, a także zwiedzić obszar gościnnych LGD.


Muzyczne Korzenie Wolborza - IV Festiwal w Kolegiacie Wolborskiej

Festiwal "Smaki Ziemi Łódzkiej"
W dniu 18.06.2011 r. Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Łódzkiego zorganizował na Rynku Łódzkiej Manufaktury Festiwal "Smaki Ziemi Łódzkiej". Wśród 20 stoisk wystawienniczych przygotowanych dla lokalnych grup działania możliwość prezentacji produktów ludowych i rękodzieła  artystycznego miało także Stowarzyszenie Dolina Pilicy. Nasze stoisko uświetniło:  KGW Biała (gm. Sulejów), KGW Sołek (gm. Opoczno), Koło Amatorskiej Twórczości Rękodzieła Artystycznego "ATRA" z Wolborza a także twórcy ludowi: p. Stefan Piekarz - rzeźbiarz oraz p. Ilona Helman - bibułkarstwo artystyczne. W ramach jarmarku, Urząd Marszałkowski w Łodzi zorganizował dwa konkursy. Do pierwszego z nich, dotyczącego wyboru najlepszych potraw regionalnych województwa łódzkiego pn. "Smaczne Łódzkie" zostało zgłoszonych 24 potrawy. Kapituła konkursowa, której przewodniczył mistrz kuchni - Andrzej Polan, III miejsce przyznała wolborskiej zalewajce starodawnej przygotowanej przez Koło ATRA z Wolborza. W ramach drugiego konkursu, w walce o statuetkę "Folk-Nuty" dla najlepszego zespołu folklorystycznego, wyróżniony został z terenu LGD Dolina Pilicy Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Kuniczanka ze Sławna.


Forum Debaty Publicznej o szansach edukacyjnych na obszarach wiejskich
Szanowni Państwo,

Zachęcam do oglądania transmisji internetowej na żywo www.prezydent.pl Forum Debaty Publicznej.

W środę 15 czerwca o godzinie 12.30 odbędzie się w Belwederze spotkanie w ramach Forum Debaty Publicznej "Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju" pt. "Szanse edukacyjne na obszarach wiejskich". W posiedzeniu uczestniczyć będzie prezydent Bronisław Komorowski.

Od umiejętności wyzwolenia tkwiącego na wsi potencjału zależy sukces  modernizacyjny Polski jako całości. Największą wartością wsi i małych miast są ludzie, przede wszystkim młodzież wiejska, dlatego pierwsza debata tematyczna poświęcona jest młodzieży i poszukiwaniom sposobów na poprawę jej szans życiowych. Co należy, co można zrobić, aby nauczanie na wsi było na jak najwyższym poziomie?

Debata zbiega się w czasie z pogłębieniem refleksji o stanie edukacji w całym kraju. Niedawno odbył się w Warszawie, pod patronem Prezydenta RP, pierwszy Kongres Polskiej Edukacji, na którym zaprezentowano Raport o stanie edukacji 2010 - Społeczeństwo w drodze do wiedzy. Mamy więc wyjątkowo dobrą okazję, aby stan edukacji na wsi widzieć wyraźniej na tle całego kraju. W naszym Forum Debaty Publicznej - Szanse edukacyjne na obszarach wiejskich, chodzi nam o to, aby mieszkańcy wsi i małych miast w tej drodze do wiedzy nie mieli dalej i trudniej. Dlatego zastanawiamy się nad tym, jakich narzędzi potrzebuje wiejska oświata, aby łagodzić niższe wykształcenie rodziców, jak obejmować jeszcze większą liczbę dzieci opieką przedszkolną, jak pokonywać trudności wynikające z rozproszonego zamieszkania uczniów.

Do debaty zaprosiliśmy osoby związane z edukacją, o bogatym i różnorodnym doświadczeniu. Jesteśmy przekonani, że rozmowa w tak zróżnicowanym gronie pozwoli zidentyfikować nie tyle problemy, co przede wszystkim zakreśli sposoby ich rozwiązywania. Mamy nadzieję, że dyskusja ta będzie kontynuowana na różnych forach i różnych płaszczyznach z pożytkiem dla edukacji mieszkańców wsi i małych miast.

Jako preludium obrad Forum, planowany jest występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kałęczynie, które odśpiewają Hymn Małej Szkoły.

Andrzej Hałasiewicz
ekspert
Kancelaria Prezydenta RP

Wdrażanie LSR 2023-2027
Wsparcie przygotowawcze

PROW 2014-2020


Warsztaty

Granty

PROW 2007-2013
Leader
· LEADER 2007-2013
Wydarzenia

Szlak Konny