Wizyta studyjna z Francji
W dniach 8-11 kwietnia br roku mieliśmy przyjemnoścć gościć 9- osobową grupę przedstawicieli Leader’a oraz Izby Handlowej z Francji. Mieliśmy okazję poznać specyfikę francuskiego Leader’a na przykładzie Group d’Action Locale Grand Perche Pays du Perche Ornais oraz GAL du Pays du Bocage z Normandii. Motywem przewodnim pobytu było podzielenie się polsko-francuskimi doświadczeniami w zakresie rozwoju przedsiębiorczości. Program wizyty był niezwykle napięty. Goście zostali powitani w historycznych murach Opactwa Cysterskiego na Podklasztorzu w Sulejowie przez Prezesa Stowarzyszenia oraz lokalne władze na czele ze Stanisławem Cubałą, Starostą Piotrkowskim oraz Stanisławem Baryłą, Burmistrzem Miasta i Gminy Sulejów, gospodarzem tego obszaru.
9 kwietnia, z czynnym udziałem Partnerów z Francji oraz Artura Bagieńskiego Marszałka Woj. Łódzkiego, odbyła się bardzo ciekawa konferencja z przedsiębiorczością w roli głównej. Wypowiadały się w niej osoby najbardziej kopetentne w tym temacie: Maria Kaczorowska - Dyrektor Dep.EFROW Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Andrzej Budzyński - Viceprezes Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Maciej Kotek - Dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi, Włodzimierz Wojtaszek - Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łodzi, w imieniu Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi wystąpiła Elżbieta Kudlik - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Maz.
Po południu, korzystając z gościnności Pana Tadeusza Wojciechowskiego Wujta gm. Sławno, mieliśmy okazję zapoznania się na miejscu z potencjałem rozwojowym tej gminy, dokonaniami samorządu w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, jak też z kreatywnością jej mieszkańców oraz przyjazną postawą Gminy w tworzeniu warunków do lokowania na jej obszarze nowych podmiotów gospodarczych. Duże wrażenie na francuskich gościach wywarł znajdujący się właśnie w fazie rozruchu zakład bezodpadowej utylizacji opon z bardzo nowatorską technologią w skali europejskiej.
Również ciekawe było wspólne spotkanie na Kazimierzowskim Zamku w Inowłodzu. Z obu stron zostały przedstawione przykłady „dobrych praktyk” sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości w warunkach polskich i francuskich. Doskonałym przykładem przedsiębiorczości z naszej strony była wizyta w Biogazowni Zdzisława Wojciechowskiego w Bukowcu Opoczyńskim. Podziw u francuskich gości wywoływała nie tylko innowacyjność technologii, jej nowoczesność, ale również skala oraz przemyślany, zintegrowany z dotychczasową aktywnością gospodarczą, charakter tej inwestycji.
Mamy nadzieję, że wizyta z Francji będzie wstępem do nawiązywania dłuższej współpracy z możliwością bliższego zapoznania się z bogatymi doświadczeniami tamtejszego Leader’a oraz Izby Handlowej, szczególnie aktywnej w rozwoju przedsiębiorczości i tworzeniu nowych miejsc pracy.
W nawiązaniu do omawianych problemów w czasie wspólnych spotkań, korzystając z wniosków prowadzonej dyskusji, ale przede wszystkim doceniając wartość gospodarczej kreatywności w jakości wdrażania nowej strategii w następującej perspektywie programowej, zdecydowaliśmy o celowości podjęcia w partnerstwie naszych lokalnych grup działania realizacji projektu współpracy. W roboczym bardzo wstępnym ujęciu jego sens wyrażałby się stwierdzeniem, iż to właśnie przedsiębiorczość będzie stanowiła najważniejszą wartość, klucz do rozwoju naszych obszarów. GALERIA
|