Dnia 18 lipca 2014r. w Urzędzie Gminy Aleksandrów odbyła się konferencja pt. „Pilica- w turystycznej ofercie obszarów wiejskich nadpilicza” w ramach realizacji zadania publicznego pt.: „Pilicki akcent w turystycznym potencjale regionu łódzkiego” współfinansowanego ze środków województwa łódzkiego. W spotkaniu tym uczestniczyło wielu zainteresowanych powyższą tematyką m.in. przedstawiciele administracji, podmioty prowadzące działalność gospodarczą związaną z turystyką oraz organizkajakarze.
Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał Prezes Stowarzyszenia Dolina Pilicy p. Bronisław Helman. Jej moderatorem został Naczelnik Wydziału Turystyki Departament Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi p. Tomasz Dronka. Przybyli goście mieli okazję wysłuchać prelegentów w poniższej tematyce:
Wykładowcami byli:
- Piotr Wypych - za-ca Dyr. Zespołu Parków Krajobrazowych Woj. Łódzkiego, Nadpiliczne PK
- „Znaczenie rzeki na przestrzeni wieków w rozwoju Nadpilicza”
- Andrzej Ambroziak- Klub sportowy Amber – „Rozwój szlaków wodnych Pilicy i jej dopływów”
- „Rozwój marki Pilica, jako produktu turystycznego województwa łódzkiego”
Tomasz Dronka- Naczelnik Wydziału Dep. Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi;
Bronisław Helman- Prezes Stowarzyszenia Dolina Pilicy
- Wojciech Frątczak- RZGW w Warszawie, koordynator Projektu EKOROB-
„Czystość wód Zalewu Sulejowskiego a rozwój turystycznej marki PILICA”
- Marcin Suszka- „KAJMAR”
- „Stan zagospodarowania nabrzeży rzeki w rozwoju turystyki wodnej”
- Paweł Mamrot - za-ca wójta gminy Aleksandrów
- "Obecność Pilicy w ofercie lokalnych gospodarstw agroturystycznych”
19.07.2014 roku Stowarzyszenie Dolina Pilicy zorganizowało spływ kajakowy pt. „Z nurtem rzeki… rekreacja w kajaku” w ramach realizacji zadania publicznego pt.: „Pilicki akcent w turystycznym potencjale regionu łódzkiego”.
Płyneliśmy ze Skotnik do Ostrowa - gmina Aleksandrów. Chociaż niektórzy z uczestników kończyli spływ w zmoczonym ubraniu, wszyscy wywieźli fantastyczne wspomnienia. Na zakończenie spływu można było posilić się przy ognisku. Posiłek umilała muzyka zespołów ludowych „Jedność” z Prucheńska Małego i Dużego oraz „Spod Diablej Góry” z Aleksandrowa. W zabawie uczestniczył zespół polonijny Lajkonik z Tuscon w Arizonie – USA, który poprzez wspólną zabawę zintegrował wszystkich uczestników spływu. W czasie ogniska odbył się również konkurs wiedzy o walorach turystycznych, krajoznawczych i przyrodniczych woj. łódzkiego. Wzięło w nim udział 5 osób. Spośród nich wyłoniono 3 zwycięzców. I miejsce zajął Kacper Grejber z Lubochni, na II miejscu uplasowała się Jowita Kubale z Tomaszowa Maz., natomiast III miejsce zajął Zenon Chojnacki wójt gminy Inowłódz. Wszyscy uczestnicy spływu wrócili zadowoleni do swoich domów z nadzieją na udział w nastepnej takiej imprezie. ZDJĘCIA
|